Niedawno opisywaliśmy, jak wygląda rynek pracy w Islandii. Tym razem porozmawialiśmy z Natalią Matczak z agencji zatrudnienia Silverhand Group, na temat ofert pracy w Norwegii. Okazuje się, że lista fachowców z Polski, którzy mogą znaleźć pracę w tym państwie, jest długa.
Poszukiwany są spawacze metodą MIG/MAG i TIG, monterzy rur w przemyśle stoczniowym, cieśle szalunkowi, zbrojarze, dekarze czy hydraulicy. Pracę w Norwegii znajdą mechanicy, lakiernicy oraz blacharze samochodowi. Są także oferty dla operatorów maszyn budowlanych – koparek, wywrotek - oraz dla programistów CNC.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szukają Polaków do pracy w Norwegii. Oto wymagania
Rekrutacja do pracy odbywa się głównie w Polsce. Wyjątek mogą stanowić niektóre oferty pracy dla spawaczy, w przypadku których kandydat musi udać się na site test do Norwegii. Po jego pomyślnym przejściu, kandydatowi zostaje złożona oferta pracy.
Minimum rekrutacyjne, jeśli chodzi o wymagania, to komunikatywna znajomość języka angielskiego na potrzeby zrozumienia poleceń w pracy. Od kandydatów, którzy ubiegają się o pracę na stanowiska elektryka w Norwegii wymagany jest certyfikat DSB, który potwierdza zgodność umiejętności zdobytych w Polsce z norweskimi wymogami. W przypadku operatorów maszyn wymagane są uprawnienia do ich obsługi. Najbardziej wymagane jest doświadczenie - minimum dwa, trzy lata na stanowisku, a także gotowość do szybkiego podjęcia pracy - opisuje Natalia Matczak, co-owner agencji zatrudnienia Silverhand Group.
Również prawo jazdy jest jednym z wymagań, które pojawia się w ofertach pracy. Mowa przede wszystkim o projektach, które wymagają dojazdu do stanowiska pracy. Istnieje też możliwość dojazdu komunikacją publiczną, bądź dotarcie pieszo, gdy zakład pracy jest blisko.
Jakie zarobki dla Polaków w Norwegii?
Nasza rozmówczyni podkreśla, że wynagrodzenia są jednym z atutów Norwegii. Podaje również konkretne stawki netto, na jakie mogą liczyć polscy fachowcy.
Przykładowo, dla elektryków z certyfikatem DSB, zarobki sięgają między 13-14 tys. złotych netto po opodatkowaniu. Wynagrodzenie dla spawaczy wynosi od 11 tys. złotych netto. Są to kwoty za pracę wykonywaną w podstawowym wymiarze czasu. Jeśli pracownik ma możliwość pracy w nadgodzinach, na zmiany np., wynagrodzenie jest wówczas znacznie wyższe. Dodatkowo, na atrakcyjność ofert pracy mają wpływ takie elementy jak darmowe bilety lotnicze, darmowy nocleg czy wyżywienie w trakcie pracy - wymienia Natalia Matczak.
Jak dodaje, najlepiej zarabiającymi pracownikami w Norwegii są spawacze, hydraulicy, dekarze, mechanicy samochodowi i elektrycy. Pracodawca zapewnia na miejscu zakwaterowanie w postaci jednoosobowego pokoju. Jest ono opłacane z pensji pracownika. Oferty pracy są raczej długoterminowe, ale są także propozycje na krótszy okres. Tym, co jest ważne z perspektywy Polaka pracujące za granicą, jest system rotacyjny.
Pracownicy mają możliwość bardziej efektywnego planowania życia rodzinnego / osobistego, ponieważ dni wolne są ustalone z góry. Istnieją różne modele systemu rotacyjnego: 6 na 2 czy 4 na 2, czyli sześć lub cztery tygodnie pracy i dwa tygodnie wolnego w Polsce. Poza tym, powodem dla którego wielu specjalistów decyduje się na pracę w Norwegii jest jakość życia w tym kraju, standardy pracy oraz stabilne warunki zatrudnienia - mówi nam przedstawicielka agencji Silverhand.
Praca w Norwegii dla każdego? Wiek nie gra roli, doświadczenie atutem
Oferty na stronie agencji są skierowane zarówno do mężczyzn, jak i do kobiet, choć specyfika zawodów wyraźnie wskazuje na płeć męską.
Faktem jest, że branża techniczna cechuje się większą reprezentacją mężczyzn. Świadczy o tym liczba napływających do nas aplikacji zgłaszanych przez mężczyzn - dostrzega Natalia Matczak. - Niemniej jednak chciałabym podkreślić, że nasze oferty są otwarte dla wszystkich, niezależnie od płci. Mamy wiele przykładów na to, że coraz więcej kobiet odnajduje się z powodzeniem w zawodach technicznych, np. w branży spawalniczej, elektrycznej czy metalurgicznej. Dlatego zachęcam kobiety do aplikowania na stanowiska techniczne i nie tylko – oferujemy pełne wsparcie w procesie rekrutacyjnym - dodaje.
Zapytaliśmy również, czy wiek kandydata ma znaczenie dla procesu rekrutacyjnego. W ostatnich latach pojawia się coraz więcej informacji o trudnościach jeśli chodzi o poszukiwanie pracy przez osoby w wieku 50 plus. Natalia Matczak zapewnia, że ta kwestia nie jest żadną barierą dla norweskich pracodawców.
Biorąc pod uwagę fakt, że szukamy doświadczonych fachowców, wiek kandydata nie odgrywa dla nas roli. Najważniejsze jest jego doświadczenie zawodowe, umiejętności oraz gotowość do podjęcia pracy w wymagających warunkach - mówi ekspertka.
Według informacji na stronach rządowych w 5,5-milionowej Norwegii mieszka około 120 tys. Polaków. Kraj ten od wielu lat stanowi kierunek migracji zarobkowej naszych rodaków.
Czytaj również: Szukają rąk do pracy. Polak dostanie nawet 184 zł za godzinę
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.