Zasiłek pogrzebowy to jednorazowe świadczenie wypłacane przez ZUS, które ma na celu pokrycie kosztów pochówku. Obecnie wynosi 4 tys. zł i przysługuje osobom, które sfinansowały pogrzeb zmarłego. Zasiłek można uzyskać, składając wniosek w ZUS, a jego wypłata następuje w ciągu 30 dni od złożenia dokumentów.
Czytaj także: Tragedia w Niemczech. 15-latek zepchnięty z wieżowca
Zasiłek przysługuje osobom, które pokryły koszty pogrzebu osoby zmarłej, mającej prawo do emerytury, renty lub będącej ubezpieczoną. Mogą to być członkowie rodziny, pracodawcy, gminy czy domy pomocy społecznej. W przypadku pokrycia kosztów przez więcej niż jedną osobę, zasiłek jest dzielony proporcjonalnie.
Jak podkreśla infor.pl, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje podwyższenie zasiłku do 7 tys. zł od 2026 r. Projekt nowelizacji ustawy został przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu. Zasiłek będzie podlegał waloryzacji, gdy inflacja przekroczy 5 proc. od ostatniego ustalenia jego wysokości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak złożyć wniosek?
Aby otrzymać zasiłek pogrzebowy, należy złożyć odpowiedni wniosek do ZUS-u. Mamy na to równe 12 miesięcy od dnia śmierci bliskiej osoby.
Poza wnioskiem o wypłatę zasiłku pogrzebowego, należy dołączyć kilka innych dokumentów. Są nimi: akt zgonu, oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu, dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo z osobą zmarłą, a także zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
Zasiłek pokrywa koszty związane z pochówkiem, ale nie obejmuje wydatków na nagrobek. Wydatki muszą być udokumentowane rachunkami. W przypadku donacji zwłok na cele naukowe, zasiłek można uzyskać po zakończeniu badań i przekazaniu szczątków rodzinie.