Złe wieści dla Polaków. Sprawdziliśmy Biedronkę, Dino i Lidla

Czy nowy rok przyniesie kolejne podwyżki? Sprawdziliśmy, jak zmieniły się ceny od listopada 2024 r. I mamy złe wieści - pękła granica 200 zł za "Koszyk o2". Jeszcze w połowie listopada w Biedronce, Lidlu i Dino płaciliśmy od 195 do 199 zł. Obecnie za te same produkty trzeba zapłacić już nawet 212 zł. Co podrożało najbardziej i gdzie jest najdrożej?

Złe wieści dla Polaków. Sprawdziliśmy Biedronkę, Dino i LidlaPodwyżki cen produktów spożywczych w Nowym Roku? Sprawdziliśmy trzy popularne markety.
Źródło zdjęć: © o2.pl
Edyta Tomaszewska
171

Redakcja o2.pl ponownie wybrała się do trzech popularnych marketów. Nie da się nie zauważyć, że podstawowe produkty spożywcze wciąż drożeją. Zdaniem ekspertów w 2025 r. możemy spodziewać się kolejnych wzrostów cen m.in. produktów mlecznych (szczególnie serów) oraz warzyw i owoców.

Do "Koszyka o2" włożyliśmy 27 podstawowych produktów spożywczych, takich jak chleb, jajka, masło, mleko, banany, cytryny czy herbatę. Zakupy zrobiliśmy w Lidlu, Biedronce i Dino.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czego Polacy życzą politykom? "Bezczelni są"

Lidl, Biedronka i Dino. Gdzie najtaniej?

Tym razem najmniej zapłaciliśmy w Biedronce - 201,79 zł, a najwięcej w Lidlu 212,45 zł. W markecie Dino suma wyniosła 210,79 zł.

Dla porównania w połowie listopada 2024 za te same produkty w Lidlu zapłaciliśmy 195,45 zł, w Biedronce 195,85 zł, a w Dino zakupy kosztowały 199,43 zł.

Już na pierwszy rzut oka widać, że ceny są wyższe. Jakie produkty podrożały najbardziej? Ceny masła znowu poszły w górę. Najtaniej w cenie 7,49 zł kupimy masło w sieci Biedronka, najdrożej, bo aż za 9,49 zł, w sieci Dino. Cena masła w Lidlu bez promocji to 8,49 zł. Przypominamy, że jeszcze w listopadzie w każdym w powyższych marketów za kostkę najtańszego masła płaciliśmy po 7,69 zł.

Lidl, Biedronka czy Dino. Gdzie najtańsze mięso?

Duża rozbieżność w cenach jest zauważalna przy zakupie schabu bez kości i filetów z kurczaka. Za schab w Biedronce trzeba zapłacić 14,99 zł, a w Dino 23,49 zł. Filety z kurczaka najtaniej kupimy również w Biedronce - za 19,99 zł, a najdrożej w Lidlu - za 28,99 zł.

Trzeba jednak pamiętać, że zarówno w Biedronce, jak i Lidlu w większości sklepów mięso dostaniemy pakowane próżniowo. W polskiej sieci marketów Dino mięso, wędliny i sery kupimy na wagę, bowiem każdy market posiada tradycyjne stoisko z obsługą.

We wszystkich trzech marketach w tej samej cenie kupimy m.in. litr oleju - 6,49 zł, litr mleka 3,2 proc. - 3,59 zł, mąkę tortową - 2,29 zł, a także kilogram cukru - za 2,99 zł.

Cebula i włoszczyzna najtaniej w Dino

Zauważalne różnice występują w cenach warzyw i owoców. Za kilogram cebuli najtaniej zapłacimy w Dino - 2,99 zł. W pozostałych dwóch marketach cena wynosi 4,49 zł. Za kilogram ziemniaków w Lidlu trzeba zapłacić nawet 3,99 zł, podczas gdy w Biedronce i w Dino regularna cena ziemniaków to 2,79 zł. W promocyjnej cenie ziemniaki kupimy nawet za 1,49 zł w portugalskiej sieci.

Po włoszczyznę warto wybrać się do Dino, gdzie wychodzi najkorzystniej cenowo - 4,99 zł. W Biedronce za włoszczyznę zapłacimy 7,99 zł, a w Lidlu 8,99 zł.

Na przestrzeni ostatnich tygodni zauważamy także wzrost cen jajek. Obecnie za 10 sztuk w rozmiarze M najmniej zapłacimy w Lidlu i Dino - 8,99 zł, a najwięcej w Biedronce - 9,99 zł.

Podwyżki cen produktów spożywczych w Nowym Roku? Sprawdziliśmy trzy popularne markety
Podwyżki cen produktów spożywczych w Nowym Roku? Sprawdziliśmy trzy popularne markety © o2.pl

Wybrane dla Ciebie

Jak wybrać kierownika budowy? Kluczowe wskazówki dla inwestorów
Jak wybrać kierownika budowy? Kluczowe wskazówki dla inwestorów
5 zasad, którymi warto kierować się przy wyborze działki budowlanej
5 zasad, którymi warto kierować się przy wyborze działki budowlanej
Jak skutecznie planować wydatki? Praktyczne porady dla każdego
Jak skutecznie planować wydatki? Praktyczne porady dla każdego
Biedronka znów to robi. "1+1 gratis"
Biedronka znów to robi. "1+1 gratis"
Jest głównym posiadaczem waluty Trumpa. Chiński miliarder pojawi się na kolacji prezydenta USA
Jest głównym posiadaczem waluty Trumpa. Chiński miliarder pojawi się na kolacji prezydenta USA
Co to jest kasowy PIT i jakie niesie możliwości dla przedsiębiorców?
Co to jest kasowy PIT i jakie niesie możliwości dla przedsiębiorców?
Wcześniejsza spłata kredytu przynosi sporo korzyści, ale czasami wiąże się z kosztami
Wcześniejsza spłata kredytu przynosi sporo korzyści, ale czasami wiąże się z kosztami
Jak działa polecenie zapłaty i dlaczego warto z niego korzystać?
Jak działa polecenie zapłaty i dlaczego warto z niego korzystać?
Sieć zamyka 25 sklepów. 700 osób straci pracę
Sieć zamyka 25 sklepów. 700 osób straci pracę
Nawet 30 zł/kg i może być drożej. Ceny truskawek zwalają z nóg
Nawet 30 zł/kg i może być drożej. Ceny truskawek zwalają z nóg
Ile kosztuje ocieplenie poddasza? Wszystko zależy od wykorzystanych materiałów
Ile kosztuje ocieplenie poddasza? Wszystko zależy od wykorzystanych materiałów
Ile kosztuje wykończenie łazienki? To niestety nie są małe pieniądze
Ile kosztuje wykończenie łazienki? To niestety nie są małe pieniądze