Rolnicy, których gospodarstwa ucierpiały z powodu gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych czy huraganu do 10 września br., mogą składać wnioski o pomoc za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
Wsparcie finansowe wynosi od 1 tys. do 3 tys. złotych na hektar, a stawki są zróżnicowane w zależności od wysokości poniesionych szkód.
Czytaj także: Znana polska sieć ogłasza bankructwo. 26 lat na rynku
Warunkiem otrzymania pomocy jest oszacowanie strat przez specjalną komisję oraz wykazanie, że wynoszą one powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej gospodarstwa, obliczonej z trzech ostatnich lat (lub z pięciu lat z pominięciem roku o najwyższej i najniższej produkcji).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Do 14 listopada wpłynęło już blisko 11 tysięcy wniosków, z czego najwięcej pochodzi z województwa świętokrzyskiego - około 2,8 tysiąca.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że rozpoczęto wypłaty pierwszych rekompensat; w ciągu dwóch dni niemal 90 rolników otrzymało prawie 4 mln złotych.
Pomoc skierowana jest również do rolników z terenów objętych klęską żywiołową, których uprawy zostały całkowicie zniszczone w wyniku wrześniowej powodzi.
Z programu mogą skorzystać producenci kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw, którzy w 2023 roku złożyli wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich i zadeklarowali uprawę tych roślin.
Wysokość pomocy oblicza się jako iloczyn powierzchni zniszczonej uprawy i stawki pomocy - 4 tys. zł/ha dla soi oraz 5 tys. zł/ha dla pozostałych upraw.
Został jeden dzień na wniosek. Ministerstwo przypomina
Ministerstwo przypomina także, że 15 listopada to ostatni dzień na ubieganie się o wsparcie w opłaceniu trzeciej i czwartej raty podatku rolnego dla rolników, których uprawy zostały zniszczone przez grad, deszcz nawalny, przymrozki wiosenne lub huragan.
Czytaj także: GIS pilnie wycofuje ten produkt. Niebezpieczne toksyny
Dotychczas złożono około 14,5 tysiąca wniosków, w tym blisko 5 tysięcy z województwa świętokrzyskiego. Rolnicy poszkodowani przez wrześniową powódź mogą natomiast składać wnioski o umorzenie podatku rolnego za II półrocze do 29 listopada 2023 roku.