Do końca października studenci muszą przedłożyć zaświadczenie o kontynuowaniu nauki. Jest to warunek konieczny, aby renta rodzinna była wypłacana również w listopadzie. Złożenie dokumentów po terminie skutkuje brakiem wpłaty za październik.
Renta rodzinna to świadczenie, które może otrzymać między innymi dziecko po śmierci rodzica. Przysługuje do ukończenia przez dziecko 16. roku życia lub do 25. roku życia, pod warunkiem, że nadal się uczy - powiedział Wojciech Dąbrówka, rzecznik prasowy ZUS.
Studenci, aby nadal otrzymywać rentę rodzinną, muszą złożyć zaświadczenie ze szkoły lub uczelni potwierdzające naukę. ZUS wypłaca rentę za okres wskazany w zaświadczeniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warto zauważyć, że jeśli uczelnia w pierwszym zaświadczeniu wskaże cały okres trwania studiów (np. pięć lat), ZUS będzie wypłacać świadczenie przez cały ten czas.
Może jednak w każdej chwili skontrolować, czy student faktycznie studiuje - dodał Dąbrówka.
Czytaj także: Zacznie się 1 listopada. Kierowcy będą wściekli
Kto nie musi składać świadczenia?
Brak informacji o przerwaniu lub zakończeniu nauki skutkuje koniecznością zwrotu niesłusznie pobranych świadczeń wraz z odsetkami. ZUS przypomina, by na czas złożyć odpowiednie dokumenty.
Czytaj także: Tak nie czyść zamszu. Buty będą do wyrzucenia
Studenci, którzy w pierwszym zaświadczeniu mieli wskazany pełny okres trwania nauki i w trakcie roku akademickiego nie przerwali nauki, nie muszą składać nowego dokumentu.
- Renta rodzinna wynosi:
- 85 proc. świadczenia zmarłego – jeżeli uprawniona jest jedna osoba.
- 90 proc. świadczenia zmarłego – jeżeli uprawnione są dwie osoby.
- 95 proc. świadczenia zmarłego – jeżeli uprawnione są trzy osoby lub więcej.