ZUS poinformował, że w ramach programu "Aktywny Rodzic" wypłacił już ponad 300 milionów złotych, a wsparcie trafiło do ponad 270 tysięcy dzieci.
Kolejne transze świadczenia "Aktywnie w żłobku" zostaną wypłacone 20 grudnia br., natomiast świadczenia "Aktywni rodzice w pracy" i "Aktywnie w domu" trafią do beneficjentów 30 grudnia. Sukcesywnie przetwarzane są także nowe wnioski.
Jak podaje PAP, świadczenia "Aktywnie w domu" i "Aktywnie w żłobku" zastąpiły odpowiednio rodzinny kapitał opiekuńczy oraz dofinansowanie żłobkowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Aby zapewnić ciągłość wypłat dla rodziców pobierających RKO i ubiegających się o nowe świadczenie, ZUS kontynuował wypłatę RKO. Po przyznaniu nowego wsparcia, wypłacanego z wyrównaniem, środki z RKO podlegają rozliczeniu.
Do tej pory Zakład uchylił prawo do RKO dla 44 tysięcy dzieci w związku z otrzymaniem świadczeń z programu "Aktywny Rodzic". "Sukcesywnie rozpatrujemy pozostałe wnioski" - przekazał ZUS.
Nadpłacone kwoty RKO należy zwrócić poprzez jednorazową wpłatę lub w ratach na rachunek, z którego otrzymano świadczenie. W tytule przelewu trzeba podać: imię i nazwisko dziecka, numer sprawy widoczny w przelewie przychodzącym oraz informację, za jaki okres i jakie świadczenie jest zwracane, np. "zwrot RKO za okres 10 2024".
Rodzice mają możliwość potrącania nadpłaconych środków z bieżących świadczeń rodzinnych, takich jak 800 plus czy świadczenia z programu Aktywny Rodzic. Wysokość miesięcznych potrąceń można ustalić z ZUS, a preferowany sposób rozliczenia zgłosić na formularzu POG przez PUE/eZUS.
ZUS żąda zwrotu świadczeń. Rodzice mają wybór
Jeśli wniosek o świadczenie z programu Aktywny Rodzic nie został jeszcze rozpatrzony, rodzice mogą zrezygnować z dalszego pobierania RKO. Informację taką należy przekazać ZUS na formularzu POG przez PUE/eZUS na 7 dni przed planowanym terminem wypłaty RKO.
ZUS ostrzega jednak, że w przypadku odmowy przyznania nowego świadczenia, np. z powodu braku wymaganej aktywności zawodowej jednego z rodziców, nie będzie możliwości ponownego pobierania RKO po wcześniejszej rezygnacji. W takiej sytuacji można ubiegać się o świadczenie "Aktywnie w domu".
W takim przypadku najlepiej poczekać na informację o przyznaniu nowego świadczenia, a potem rozliczyć się z ZUS z nadpłaconego RKO - wyjaśnił Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Aby otrzymać świadczenie "Aktywnie w żłobku" z wyrównaniem od października 2024 r., wniosek należy złożyć najpóźniej do 2 stycznia 2025 r. Po tym terminie ZUS przyzna świadczenie od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za poprzednie miesiące. Wnioski o świadczenia "Aktywnie w domu" i "Aktywni rodzice w pracy" można składać już od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 12 miesięcy życia.