Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Te osoby nie dostaną renty wdowiej. Wniosek zostanie odrzucony

125

Od 1 stycznia 2025 r. wdowy i wdowcy mogą ubiegać się o rentę wdowią. Według "Gazety Wrocławskiej", już w ciągu pierwszej doby złożono ponad 15 tys. wniosków. Niestety są osoby, które muszą liczyć się z odmową.

Te osoby nie dostaną renty wdowiej. Wniosek zostanie odrzucony
Renta wdowia - komu przysługuje? (Getty Images)

1 stycznia 2025 r. weszły w życie przepisy ustawy o rencie wdowiej. Świadczenie to jest dostępne dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, a jednym z nich jest renta rodzinna po zmarłym małżonku.

Wnioski o rentę wdowią składane są od 2 stycznia. Jak informuje "Gazeta Wrocławska", już w ciągu pierwszej doby oddziały ZUS przeżywały prawdziwe oblężenie.

W całej Polsce do godziny 12.00 (2 stycznia - przyp. red.) wpłynęło ponad 15 tys. wniosków. Prawie 14 tys. z nich zostało złożonych osobiście przez klientów ZUS. Niewiele ponad 1,3 tys. zostało wysłanych pocztą - podsumowała Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, cyt. przez "Gazetę Wrocławską".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Subwencja PiS. "Myślę, że Domański nie podejmie decyzji o wypłacie"

Kto nie dostanie renty wdowiej?

Według szacunków ZUS, w Polsce z renty wdowiej będzie mogło skorzystać ponad 1 mln 100 tys. osób. Niestety są osoby, które muszą się liczyć z odmową. Nie wystarczy owdowieć, by otrzymać to świadczenie.

Jeżeli ktoś nie ma renty rodzinnej, to nie dostanie renty wdowiej. Tylko osoby, które już mają przyznane prawo do renty po zmarłym współmałżonku, dostaną rentę wdowią. Wszyscy inni najpierw powinni wystąpić o rentę rodzinną i dopiero po jej przyznaniu złożyć wniosek o rentę wdowią – wyjaśniła Iwona Kowalska-Matis, cyt. przez portal wroclaw.pl.

Przypomnijmy: aby otrzymać rentę wdowią, należy spełnić kilka warunków. Przysługuje ona wdowom i wdowcom, którzy byli we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka i osiągnęli powszechny wiek emerytalny.

Ponadto warunkiem jest nabycie prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat (przez kobiety) lub 60 lat (przez mężczyzn).

Pierwsze wypłaty zaplanowano na 1 lipca 2025 roku, a odsetek z renty rodzinnej początkowo wyniesie 15 proc., wzrastając do 25 proc. w 2027 roku. Ważne jest, aby pamiętać, że oba świadczenia nie mogą przekroczyć trzykrotności emerytury minimalnej. W 2025 r. limit ten wynosi ok. 5,7 tys. zł. ZUS udostępnił na swojej stronie internetowej kalkulator, który pozwala obliczyć szacunkową wysokość świadczeń.

Autor: APOL
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Potężne tąpnięcie w Portugalii. Biedronka w tle. Głośno o rodzinie bogaczy
Cios w kierowców. Oto co nas czeka na stacjach
Ceny w Polsce szaleją. Oto co proponuje kandydat PiS na prezydenta
Kasjer z Biedronki mówi o zarobkach. "Ja kupiłem sobie lodówkę"
Jurek Owsiak mówił o tym otwarcie. Tyle zarabia jako prezes zarządu
Pokazał, ile zapłacił za grzańca na Gubałówce. Reakcja ludzi
Polska Akademia Nauk rekrutuje. Miejsca pracy można pozazdrościć!
Lidl znów rozdaje produkty. Oto co można dostać
Badania lekarskie dla pracowników. Będą zmiany dla Polaków
Zapukają do drzwi Polaków. Będą nowe kontrole
Co zrobić z choinką po świętach? Za to grozi ci 500 zł kary
Światowy gigant szykuje zwolnienia. Wiele osób straci pracę
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić