1 stycznia 2025 r. weszły w życie przepisy ustawy o rencie wdowiej. Świadczenie to jest dostępne dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, a jednym z nich jest renta rodzinna po zmarłym małżonku.
Wnioski o rentę wdowią składane są od 2 stycznia. Jak informuje "Gazeta Wrocławska", już w ciągu pierwszej doby oddziały ZUS przeżywały prawdziwe oblężenie.
W całej Polsce do godziny 12.00 (2 stycznia - przyp. red.) wpłynęło ponad 15 tys. wniosków. Prawie 14 tys. z nich zostało złożonych osobiście przez klientów ZUS. Niewiele ponad 1,3 tys. zostało wysłanych pocztą - podsumowała Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, cyt. przez "Gazetę Wrocławską".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kto nie dostanie renty wdowiej?
Według szacunków ZUS, w Polsce z renty wdowiej będzie mogło skorzystać ponad 1 mln 100 tys. osób. Niestety są osoby, które muszą się liczyć z odmową. Nie wystarczy owdowieć, by otrzymać to świadczenie.
Jeżeli ktoś nie ma renty rodzinnej, to nie dostanie renty wdowiej. Tylko osoby, które już mają przyznane prawo do renty po zmarłym współmałżonku, dostaną rentę wdowią. Wszyscy inni najpierw powinni wystąpić o rentę rodzinną i dopiero po jej przyznaniu złożyć wniosek o rentę wdowią – wyjaśniła Iwona Kowalska-Matis, cyt. przez portal wroclaw.pl.
Przypomnijmy: aby otrzymać rentę wdowią, należy spełnić kilka warunków. Przysługuje ona wdowom i wdowcom, którzy byli we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka i osiągnęli powszechny wiek emerytalny.
Ponadto warunkiem jest nabycie prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat (przez kobiety) lub 60 lat (przez mężczyzn).
Pierwsze wypłaty zaplanowano na 1 lipca 2025 roku, a odsetek z renty rodzinnej początkowo wyniesie 15 proc., wzrastając do 25 proc. w 2027 roku. Ważne jest, aby pamiętać, że oba świadczenia nie mogą przekroczyć trzykrotności emerytury minimalnej. W 2025 r. limit ten wynosi ok. 5,7 tys. zł. ZUS udostępnił na swojej stronie internetowej kalkulator, który pozwala obliczyć szacunkową wysokość świadczeń.