Od stycznia 2025 r. wdowy i wdowcy mogą składać wnioski o rentę wdowią do ZUS. Nowe przepisy umożliwiają łączenie renty rodzinnej z innymi świadczeniami, takimi jak emerytura. Wypłaty rozpoczną się w lipcu 2025 r., kto może liczyć na to świadczenie?
Renta wdowia jest dostępna dla kobiet powyżej 60 lat i mężczyzn powyżej 65 lat, którzy byli w związku małżeńskim do dnia śmierci małżonka. Warunkiem jest nabycie prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku przed ukończeniem 55 lat (dla kobiet) i 60 lat (dla mężczyzn).
ZUS wyjaśnia, że prawo do świadczeń wygasa z dniem poprzedzającym zawarcie nowego małżeństwa. Osoby, które nie ubiegały się wcześniej o rentę rodzinną, powinny złożyć wniosek na formularzu ERR jeszcze w tym roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Do 30 czerwca 2025 r. należy złożyć wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną na formularzu ERWD. Taka kolejność przyspieszy rozpatrzenie wniosku o łączenie wypłat w 2025 r. Dotyczy to także osób, które pobierają rentę rodzinną, ale nie wnioskowały o emeryturę.
Jeśli wniosek o rentę wdowią zostanie złożony bez ustalonego prawa do dwóch świadczeń, w tym renty rodzinnej, ZUS odmówi przyznania świadczenia.
Wdowy i wdowcy mogą otrzymywać pełną rentę rodzinną i 15 proc. własnego świadczenia lub odwrotnie. Od 2027 r. drugie świadczenie wzrośnie do 25 proc. Osoby uprawnione do innych świadczeń, takich jak zasiłek przedemerytalny, również mają taki wybór.
Należy jednak pamiętać, że suma świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury, czyli obecnie 5342,88 zł. Wliczane są także w to świadczenia zagraniczne. Jeśli suma przekroczy ten limit, świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia.
Wnioski można składać od stycznia 2025 r., a prawo do świadczenia przyznawane jest od miesiąca złożenia wniosku, nie wcześniej niż od lipca 2025 r. Osoby z ustalonym prawem do renty rodzinnej i własnego świadczenia nie muszą dołączać dokumentów do wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń.