Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt, z którego wynika, że w 2026 roku zmienią się zasady obliczania stażu pracy. Będzie do niego wliczany okres pracy na umowie zlecenie, umowie o świadczeniu usług, umowie agencyjnej, a także okres bycia współpracownikiem.
Zgodnie z nowymi przepisami, osoby z doświadczeniem zdobytym na umowach cywilnoprawnych mogą zyskać dodatkowe dni urlopu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przykładowo, pracownik z 7-letnim stażem pracy oraz 4-letnim okresem pracy na umowie zleceniu będzie mógł skorzystać z 26 dni urlopu zamiast 20, jak ma to miejsce obecnie.
Nowe przepisy mają na celu wyrównanie szans dla osób, które do tej pory były pomijane w obliczeniach stażu pracy, mimo że przez lata wykonywały podobną pracę jak pracownicy na umowach o pracę.
Z drugiej strony, zmiany budzą obawy wśród pracodawców, którzy wskazują, że nowe regulacje mogą stanowić dodatkowe obciążenie, zwłaszcza w kontekście naliczania stażu pracy i związanych z tym obowiązków administracyjnych.
Nowe regulacje? Jest reakcja pracodawców RP
Pracodawcy RP podkreślają, że nowe przepisy będą stanowiły "pewne obciążenie dla pracodawców". I zauważają, że nie wpłynie to tylko na modyfikacje w urlopach.
Zmiany w przepisach wpłyną także na prawo do odprawy, emerytury, nagrody jubileuszowej, dodatek stażowy, a także wydłużenie okresu wypowiedzenia [...] Pracodawcy będą musieli także ponosić większe koszty odpraw - dodają pracodawcy RP w swoim stanowiski (cytat za "Super Expressem").