Bezwarunkowy Dochód Podstawowy to koncepcja finansowego wsparcia, które byłoby wypłacane każdemu obywatelowi bez względu na jego dochody czy status społeczny.
W Polsce proponowana kwota wynosi 1700 zł, co stało się przedmiotem szerokiej dyskusji. Zwolennicy uważają, że BDP zmniejszy nierówności społeczne i zapewni bezpieczeństwo socjalne. Krytycy obawiają się, że doprowadzi to do pasywności zawodowej.
Czytaj także: Z Polski do Niemiec. Zemsta Chin za unijne cła?
W 2022 roku na Warmii i Mazurach zorganizowano pilotażowy program BDP, co jest częścią szerszej strategii testowania dochodu podstawowego w różnych regionach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mimo pozytywnych przewidywań co do ograniczania ubóstwa, nie podjęto decyzji o jego powszechnym wprowadzeniu, głównie ze względu na trudności finansowe i brak jednoznacznego poparcia politycznego.
Inspirując się przykładami z innych krajów, jak Finlandia czy Hiszpania, Polska rozważa możliwości finansowania BDP ze środków unijnych i krajowych. We Włoszech podobne świadczenie zostało wprowadzone dla osób z niskim dochodem, pokazując, że model można dostosować do lokalnych warunków.
Czytaj także: Polacy piją więcej wina. Pojawią się jednak problemy
Jak podkreśla interia.pl, test bezwarunkowego dochodu podstawowego w 2023 roku rozpoczęto także w Wielkiej Brytanii. Eksperyment ma się zakończyć w 2025 roku. Każdy z uczestników może liczyć na 1600 funtów miesięcznie.
Czy będzie nowe świadczenie?
Niepewność gospodarcza skłania ku szukaniu nowych form wsparcia obywateli. W Polsce, mimo braku konkretnej daty wdrożenia, temat BDP jest stale obecny w dyskusjach, a doświadczenia zagraniczne pomagają w formułowaniu przyszłych strategii.
Mimo że BDP ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników, potencjał tej koncepcji wciąż prowokuje do refleksji nad budową bardziej zrównoważonego systemu socjalnego.
Czytaj także: To będzie poważny rywal dla Tesli. 5,8 mld dolarów w tle
Program Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego w wielu aspektach może być odpowiedzią na zmieniające się warunki ekonomiczne, dlatego warto śledzić kolejne etapy jego prac.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.