Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Jakub Artych
Jakub Artych | 
aktualizacja 

Fala bankructw w branży. Cios dla kolejnej firmy

6

Franz Hauswirth, austriacka firma znana z produkcji czekoladowych zajączków i mikołajów, ogłosiła bankructwo. To kolejny europejski producent słodyczy, który nie poradził sobie z rosnącymi kosztami surowców i energii. Problemy sektora potęgują rekordowe ceny kakao i cukru.

Fala bankructw w branży. Cios dla kolejnej firmy
Fala bankructw w branży. Cios dla kolejnej firmy (Getty Images)

Jak donosi Portal Spożywczy, firma Franz Hauswirth, istniejąca od lat 40. XX wieku i eksportująca swoje produkty do ponad 30 krajów, zmaga się z zadłużeniem sięgającym 7 mln euro. Wzrost kosztów surowców, energii, płac oraz skutki pandemii doprowadziły austriackiego producenta do ogłoszenia bankructwa.

Firma liczy jednak na restrukturyzację, która mogłaby uratować miejsca pracy około 120 pracowników. Niestety, przypadek Franz Hauswirth nie jest odosobniony.

W ostatnim czasie z problemami mierzą się również inni europejscy producenci słodyczy, tacy jak niemieckie Leysieffer Genusskultur GmbH i Kessko czy francuski Chocolat Poulain, który uniknął zamknięcia dzięki przejęciu przez firmę Andros.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Agresja drogowa w Piasecznie. Policja zatrzymałą kierowcy prawo jazdy

Branża słodyczy szczególnie mocno odczuwa wzrost cen kakao. - Paczkę DecoMorreno można dziś włożyć do sejfu, ponieważ tak zyskuje na wartości, że można ją traktować jak lokatę. Wszystko, co zawiera kakao, kosztuje dziś absurdalnie dużo. Kontrakt bazowy wzrasta do niebotycznych wysokości, rzędu 12 tys. dol. za tonę. Przecież to absurd - mówił w maju w rozmowie z Business Insiderem Krzysztof Pawiński, prezes Maspeksu, właściciela takich marek jak Kubuś, Tymbark czy DecoMorreno.

Obecnie ceny kakao nieco spadły, do ponad 8 tys. dol. za tonę, ale to wciąż dwukrotnie więcej niż w 2023 r. i cztery razy więcej niż dwa lata temu.

Fala bankructw w branży. Problemy z cukrem

W efekcie słodycze i desery znalazły się na drugim miejscu w zestawieniu najszybciej drożejących produktów według "Indeksu cen w sklepach detalicznych" przygotowanego przez UCE Research i Uniwersytet WSB Merito. W październiku ich ceny wzrosły rok do roku o 10,4 proc.

Oprócz kakao problemem jest też drożejący cukier.

Słodycze są w czołówce drożejących produktów od dłuższego czasu ze względu na wzrost cen półproduktów wykorzystywanych do ich produkcji. W ostatnich trzech miesiącach jednym z głównych powodów podwyżek jest skok cen cukru o ok. 20 proc., co nie mogło zostać pominięte przez producentów przy ustalaniu cen - zauważa dr Artur Fiks.
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Polacy unikną opłat za abonament RTV w 2025 r. Są nowe warunki
Zamykają jeden z ulubionych sklepów Polaków. To przez gryzonie
Lasy Państwowe zarabiają więcej niż planowano. Zysk wyższy o 738 mln zł
Kopalnie podały stawki. Tyle tysięcy zł zarabiają miesięcznie górnicy
Rośnie cena tego produktu. Prognozy są niepokojące
Pracownicy Biedronki w szoku. Apelują do szefów
Tak zarabiają księża. "Niekiedy na poziomie średniej krajowej"
Zaczęło się w Rossmannie. "3 w cenie 2"
Czesi szturmują polskie targowiska. Przygotowują się do Świąt
Zakupy "na kreskę". Żabka planuje rewolucję
Kobieta przebywała na L4. ZUS pozbawił ją zasiłku
Miliony Polaków czeka zmiana. Ile mają czasu?
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić