Jak informuje "Fakt", Northvolt prowadzi rozmowy z dużym podmiotem przemysłowym, a transakcja może zostać sfinalizowana do końca roku. Jeśli sprzedaż nie dojdzie do skutku, firma będzie zmuszona zamknąć biznes, nie będąc w stanie kontynuować działalności po 2024 roku.
W listopadzie Northvolt ogłosił wniosek o ochronę przed wierzycielami w ramach procedury Chapter 11 w USA, po nieudanej próbie pozyskania dodatkowych środków od inwestorów. Przedsiębiorstwo potrzebuje do 1,2 mld dolarów długoterminowego finansowania zewnętrznego.
Kluczowe operacje jednostki Northvolt Systems Industrial, odpowiedzialnej za produkcję baterii do zastosowań przemysłowych, znajdują się w Polsce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Baterie te wykorzystywane są w maszynach budowlanych i przemysłowych, takich jak wózki widłowe. Klientami firmy są m.in. szwedzki producent sprzętu górniczego Epiroc oraz fińska grupa inżynieryjna Konecranes.
Gigant podjął decyzję. Ponad 100 osób straci pracę
Northvolt planuje również zamknięcie segmentu zajmującego się przechowywaniem energii, co spowoduje około 130 zwolnień w Polsce. Po sprzedaży lub zamknięciu tych jednostek, działalność firmy zostanie ograniczona do zakładów produkcyjnych w Skelleftea w północnej Szwecji oraz ośrodka badawczo-rozwojowego w Vasteras.
Decyzje Northvolt dotyczące Northvolt Systems wynikają z przeglądu strategicznego firmy, który ma na celu uproszczenie struktury organizacyjnej i skoncentrowanie się na wielkoskalowej produkcji ogniw bateryjnych. Niestety, decyzja o zakończeniu działalności biznesowej w zakresie magazynów energii będzie miała konsekwencje dla pracowników w Szwecji i Polsce - powiedziała dla PAP Anna Sobolewska Dyrektor komunikacji Northvolt Poland.
Czytaj także: Lampki na choince. Czy zrujnują nasz budżet?
Analitycy zwracają uwagę, że wyjście z rynku przechowywania energii, choć redukuje koszty, pozbawia Northvolt szansy na skorzystanie z rosnącego popytu na tego typu rozwiązania.
Northvolt bez wątpienia przesadził z rozmiarem swoich działań, ale może żałować wyjścia z tak obiecującego rynku - ocenił Andy Palmer, założyciel Palmer Automotive.
Northvolt Systems zostało założone przez spółkę Northvolt AB w 2018 roku, z zamiarem opracowywania i produkcji systemów bateryjnych dla klientów przemysłowych oraz bateryjnych systemów magazynowania energii.
Czytaj także: Zaczęło się w Lidlu. Ten produkt dostaniesz za darmo
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.