W Polsce wymiar urlopu wynosi 20 dni dla pracowników zatrudnionych krócej niż 10 lat i 26 dni dla tych z co najmniej 10-letnim stażem. Zgodnie z art. 168 Kodeksu pracy, niewykorzystany urlop powinien zostać udzielony do 30 września następnego roku kalendarzowego.
RadioZet informuje o przypadku, gdy Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku stwierdziła naruszenie przepisów przez Urząd Miejski.
Czytaj także: Szef Ryanaira się doigrał. Dostał wymowny rachunek
Wypłacenie burmistrzowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop było niezgodne z prawem, ponieważ pracownik jest zobowiązany wskazać termin wykorzystania zaległego urlopu na polecenie pracodawcy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nieudzielenie urlopu w ustawowym terminie jest wykroczeniem z art. 282 §1 pkt 2 Kodeksu pracy, zagrożonym karą grzywny od 1 000 zł do 30 000 zł.
Czytaj także: Pobór kobiet do wojska. Ten kraj podjął decyzję
Pracodawca może nałożyć na pracownika karę porządkową za brak współpracy w tym zakresie, zgodnie z art. 108 Kodeksu pracy.
Nadużycia zwolnień lekarskich rosną
Zgodnie z raportem Conperio, w 2024 roku aż 34 proc. z 33 tys. skontrolowanych zwolnień lekarskich zostało uznanych za nadużycie.
Wciąż istnieje znaczna grupa pracowników, którzy błędnie postrzegają czas zwolnienia chorobowego jako dodatkowy czas wolny od pracy, którym mogą dowolnie dysponować. Tego typu zachowania nie tylko naruszają zasady etyki zawodowej, ale również wpływają negatywnie na funkcjonowanie przedsiębiorstw, obciążając je dodatkowymi kosztami – komentuje dla pulshr.pl Mikołaj Zając, prezes Conperio.
Czytaj także: Amerykański gigant zainwestuje w Polsce. Ogromne kwoty
Największy wzrost absencji chorobowej odnotowano w branży logistyki i automotive, gdzie wskaźniki przekroczyły 9 proc. w szczytowych miesiącach. Z kolei w przemyśle spożywczym oraz budownictwie również zaobserwowano wysoki poziom nieobecności z powodu L4.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.