Rząd metropolitalny Seulu w ramach standardowej procedury przetestował 26 sztuk odzieży zimowej dla dzieci Pochodziły one zarówno z Temu, jak i AliExpress oraz Shein.
Badania wykazały, że siedem z 26 testowanych sztuk zawierało większe, niż dopuszczalne, ilości toksyn takich jak ołów, kadm oraz plastyfikatory ftalanowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W jednej z kurtek z Temu norma plastyfikatorów ftalanowych została przekroczona 622 razy! Ołowiu było 3,6 razy więcej oraz 3,4 razy więcej kadmu. Nawet ozdobny dodatek, jaki miała kurtka, był zbyt długi i tym samym stwarzał zagrożenie dla małych dzieci.
Kombinezon, buty... lista niebezpiecznych produktów jest długa
Kolejny produkt, jaki został zaklasyfikowany, jako niebezpieczny, był kombinezon z Temu, który zawierał 294-krotność prawnie dopuszczalnych norm plastyfikatorów ftalanowych.
Z AliExpress z kolei pochodziły buty, mające zawierać 5x tyle ołowiu, niż dopuszcza się w produktach na terenie Korei.
Plastyfikatory ftalanowe, znane jako DEHP, są przez amerykańskich naukowców uznawane za szkodliwe dla rozwoju hormonalnego dzieci i kobiet w ciąży. Dodatkowo mogą w przyszłości wykazywać działanie rakotwórcze.
Czytaj także: Alarm ws. Temu. Dostali miesiąc
Ołów i kadm również są szkodliwe dla ludzi. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest "szczególnie szkodliwy dla małych dzieci" i zagraża wątrobie, mózgowi, nerkom i kościom ludzi. Narodowy Instytut Raka zauważa na swojej stronie, że kadm jest znany jako czynnik rakotwórczy.
Rzecznik Temu powiedział, że firma poważnie traktuje bezpieczeństwo produktów i stosuje działania kontroli jakości, takie jak weryfikacja dokumentacji, kontrole wyrywkowe i "ciągłe monitorowanie platformy pod kątem potencjalnych problemów".
Spośród siedmiu produktów wymienionych w niedawnym raporcie Rządu Metropolitalnego Seulu, dwa zostały sprzedane na Temu. Produkty te zostały już usunięte z naszej platformy poprzez proaktywny monitoring przed wydaniem raportu. Wymagamy od wszystkich sprzedawców na naszej platformie spełniania rygorystycznych norm bezpieczeństwa i przestrzegania rygorystycznych środków zgodności - oznajmił rzecznik Temu.
Jeszcze z początkiem roku Temu podpisało umowę z Koreańską Komisją ds. Sprawiedliwego Handlu (FTC) w sprawie środków bezpieczeństwa. Jednak ostatnie badania są już kolejnymi w tym roku, które wykazują naruszenia w dopuszczalnych normach.
Na początku tego roku rząd stwierdził, że sandały sprzedawane na platformie miały wkładki zawierające ponad 11 razy więcej ołowiu niż dopuszczalny limit.
Temu miało naruszyć przepisy w różnych stanach USA, na terenie Unii Europejskiej, Indii czy Wietnamu. Oskarżenia wobec platformy obejmują niebezpieczne produkty, naruszenia pracy przymusowej, a także problemy związane z prywatnością konsumentów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.