W badaniu Monitor Rynku Pracy, przeprowadzonym przez Randstad, 8 proc. pracowników obawia się utraty pracy, a 26 proc. uważa, że nie ma takiego ryzyka. Średni czas poszukiwania nowego zatrudnienia w IV kwartale 2024 r. wynosił 3,2 miesiąca, co jest najdłuższym okresem w historii badania.
Mimo że 54 proc. pracowników jest raczej zadowolonych z pracy, a 19 proc. bardzo zadowolonych, poziom satysfakcji zawodowej spadł w porównaniu do poprzedniego roku. Blisko połowa pracowników (49 proc.) nie szuka aktywnie pracy, ale rozgląda się za ofertami, a 43 proc. nie szuka jej wcale.
Pożądane wczasy pod gruszą
Najczęściej oferowanym benefitem przez pracodawców jest dofinansowanie do wczasów. W 2024 r. zaobserwowano spadek w przyznawaniu premii uznaniowych, natomiast częstsze były premie okolicznościowe. Odsetek pracowników, którzy otrzymali podwyżkę, był podobny do 2023 r., ale były one niższe.
Oczekiwania finansowe pracowników
Wzrosty wynagrodzeń nie spełniły oczekiwań 26 proc. badanych, a 15 proc. uznało je za zdecydowanie niższe od spodziewanych. Tylko 10 proc. stwierdziło, że podwyżki były wyższe od oczekiwanych. Raczej zadowolonych z obecnego poziomu wynagrodzenia było 37 proc. respondentów, a 33 proc. czuło obojętność.
Pracownicy najczęściej nie występują o podwyżkę, ponieważ obawiają się, że "nie byłoby to dobrze widziane przez pracodawcę" (24 proc.) lub nie lubią rozmów o podwyżkach (23 proc.). Główne powody występowania o podwyżkę to wysoka jakość pracy oraz inflacja.
Badanie Randstad, realizowane od 2010 r., przeprowadzono w listopadzie 2024 r. na grupie 1000 respondentów. Wyniki pokazują, że choć szanse na znalezienie pracy są oceniane pozytywnie, trudniej jest znaleźć zatrudnienie spełniające oczekiwania pracowników.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.