Emerytury są wypłacane w stałych terminach: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia miesiąca. Od tej reguły są jednak wyjątki, które wynikają z układu kalendarza. Zasady wskazują, że jeśli termin wypłaty emerytury lub renty wypada w weekend lub dzień wolny od pracy, to pieniądze zostają wysłane wcześniej.
Zwykle w takiej sytuacji ZUS wypłaca pieniądze w ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień, w którym powinno być wypłacone świadczenie.
Czytaj także: Banki piszą do Polaków. Szykują się zmiany
Na przykład, jeśli pierwszy dzień miesiąca wypada w niedzielę, to emerytura zostanie przyznana najpóźniej w piątek poprzedzający ten dzień.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Świąteczny prezent od ZUS. Będą małe problemy
Z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia pod koniec roku. Seniorzy, których termin wypłaty przypada na 25 grudnia, otrzymają świadczenie już 22 grudnia (poniedziałek), ponieważ 25 grudnia to Boże Narodzenie, czyli dzień ustawowo wolny od pracy.
Natomiast Nowy Rok w roku 2025 wypada w środę, co także jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W związku z tym emerytura musi zostać wysłana do seniorów wcześniej. Osoby, które zazwyczaj otrzymują świadczenie 1 dnia miesiąca, mogą spodziewać się wypłaty najpóźniej w poniedziałek 30 grudnia lub we wtorek 31 grudnia.
W efekcie w grudniu niektórzy seniorzy otrzymają dwa przelewy: standardowy za grudzień oraz wcześniejszy za styczeń. W przyszłym roku emerytury i renty będą wyższe, ale podwyżki będą tylko częściowo korzystne.
Od 1 marca 2025 roku, emerytury i renty mają wzrosnąć o 5,52 proc., co wynika z projektu budżetu.
Jednak brak zmian w kwocie wolnej od podatku sprawi, że więcej emerytów będzie musiało płacić podatek dochodowy. Ostateczną wysokość waloryzacji poznamy w przyszłym roku, jest ona uzależniona od poziomu średniorocznej inflacji za 2024 r. i wzrostu wynagrodzeń w gospodarce.