Jak informuje Polska Agencja Prasowa, w 2024 r. współczynnik poczucia szczęścia Polaków w pracy spadł z 6,8 do 5,8 na 10-punktowej skali. To wynik najnowszego raportu "Szczęście w pracy Polaków" przygotowanego przez Jobhouse i No Fluff Jobs. Dobre wynagrodzenie jest kluczowym czynnikiem wpływającym na zadowolenie z pracy, co potwierdza ponad 86 proc. badanych.
Najwięcej ankietowanych, bo aż 44 proc., wskazuje, że idealne zarobki mieszczą się w przedziale 7-12 tys. zł netto. Jednak większość, czyli jedna trzecia, zarabia między 4,5 a 7 tys. zł netto. Stabilność zawodowa również wpływa na poziom szczęścia, który wynosi 6,4 wśród osób pewnych swojej sytuacji zawodowej, a 4,2 wśród tych, którzy się o nią obawiają.
Raport podkreśla, że oprócz wynagrodzenia, na poczucie szczęścia wpływają także: poczucie sensu pracy, przyjazna atmosfera, równowaga między życiem zawodowym a prywatnym oraz możliwość pracy zdalnej. Każdy z tych elementów uzyskał ok. 74,5 proc. wskazań.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ankietowani nisko ocenili starania pracodawców w zakresie dbania o ich szczęście w pracy, przyznając im 4,7 punktu na 10. To spadek o 0,9 punktu w porównaniu z ubiegłym rokiem. Odsetek osób skłonnych polecić swoją pracę również spadł z 31 proc. do 19 proc. Głównym powodem jest wynagrodzenie, które wymaga poprawy według 51 proc. badanych.
Co zachęca do polecania pracy?
Najważniejsze czynniki zachęcające do polecania pracy to: możliwość pracy zdalnej (47 proc.), elastyczne godziny pracy (46 proc.) oraz równowaga między życiem prywatnym a zawodowym (45 proc.). Przyjazna atmosfera i współpracownicy, na których można liczyć, również są istotne, choć ich znaczenie spadło w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Badanie "Szczęście w pracy Polaków" przeprowadzono między 24 września a 22 października 2024 r. na próbie 1016 osób z wykształceniem średnim i wyższym, głównie z dużych miast.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.