Według przeprowadzonego badania, 36 proc. ankietowanych zdecydowanie popiera pomysł skrócenia tygodnia pracy, a kolejne 29 proc. raczej go popiera. Tylko 6% respondentów wyraziło negatywne nastawienie do tego rozwiązania. Pracownicy uważają, że czterodniowy tydzień pracy mógłby pomóc w zachowaniu równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.
Choć nie brakuje obaw dotyczących tego modelu, to przykłady firm z różnych sektorów pokazują, że czterodniowy tydzień pracy nie musi prowadzić do spadku produktywności. Wręcz przeciwnie, w niektórych przypadkach odnotowano wzrost efektywności i satysfakcji zespołów — podkreśla Justyna Mazur z Experis (ManpowerGroup), cytowany przez Polską Agencję Prasową.
Mazur Dodaje, że pracownicy pracujący krócej są bardziej skoncentrowani i zmotywowani. Ekspertka zwraca jednak uwagę, że ograniczenie godzin dostępności personelu może skutkować trudnościami operacyjnymi, niezadowoleniem klientów i potencjalnymi stratami dla firmy. - Ważne jest, aby przedsiębiorstwa dokładnie przeanalizowały wszelkie możliwe skutki wprowadzenia takiego modelu pracy — zaznacza Mazur.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Raport Manpower wskazuje również na zmianę podejścia pracowników do mobilności zawodowej. Obecnie 68 proc. badanych nie planuje zmiany pracodawcy w najbliższym czasie, podczas gdy w poprzednim roku gotowość do zmiany deklarowało 59 proc. respondentów.
Może to oznaczać większe trudności w pozyskaniu odpowiednich kandydatów w ramach planowanych rekrutacji. Warto więc zastanowić się, co wpływa na satysfakcję z pracy oraz jak zapewnić tak ważny dla talentów ciekawy zakres obowiązków — komentuje Katarzyna Pączkowska.
Praca zdalna już nie tak popularna
Polscy pracownicy najbardziej cenią w swoich firmach przyjazną atmosferę (46 proc.), zakres obowiązków odpowiadający ich zainteresowaniom i kompetencjom (41 proc.) oraz możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej (25 proc.). Mimo to coraz więcej przedsiębiorstw zachęca zespoły do korzystania z biur.
Obecnie 60 proc. zatrudnionych wykonuje swoje obowiązki w pełni stacjonarnie, 17 proc. pracuje hybrydowo z przewagą pracy z biura, a tylko 9 proc. pracuje w pełni zdalnie.
System remote-first, który pojawił się w czasie pandemii, okazał się krótkotrwały. Wielu pracodawców szybko zrozumiało, że budowanie silnych zespołów jest niemal niemożliwe, gdy wszyscy pracownicy pracują wyłącznie zdalnie. W pełni rozproszony team może działać, ale trudno w ten sposób osiągnąć stałe, wysokie zaangażowanie oraz skuteczność komunikacyjną, co stanowi fundament efektywności. I to właśnie dlatego tak wiele firm kładzie teraz nacisk na powrót do biur — wskazuje Piotr Nowosielski, zarządzający portalami justjoin.it i rocketjobs.pl
Nowosielski dodaje, że nowym standardem staje się model 4+1, czyli cztery dni w biurze i jeden dzień zdalnie. - Z jednej strony zapewnia to elastyczność, a z drugiej ułatwia efektywną komunikację w zespole. Z punktu widzenia firm praca stacjonarna jest po prostu bardziej wydajni — podkreśla ekspert.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.