Robią własne masło i je sprzedają. Ceny prawie jak w Biedronce

Biedronka oferowała ostatnio masło (200 g) w cenie 7,99 zł za sztukę. W sieci można znaleźć ofertę sprzedaży 2-kilogramowej kostki tego produktu za 80 złotych. W przeliczeniu na mniejsze gabaryty znane ze sklepów wychodzi o 10 groszy drożej. Oczywiście są także inne, droższe oferty.

Robią własne masło i je sprzedają. Ceny prawie jak w BiedronceCeny masła poszła w górę
Źródło zdjęć: © Getty Images
Maciej Gąsiorowski
71

Masło w ostatnim czasie stało się synonimem drożyzny. Jarosław Kaczyński pokazywał, że Polacy niedługo będą przechowywać je w sejfie niczym sztabki złota. W małych sklepach masło kosztuje już powyżej 10 złotych za 200-gramową kostkę. Ceny sięgają nawet 13 złotych za sztukę. Nic więc dziwnego, że ludzie zaczęli sami wyrabiać masło z kupowanej śmietany 30-procentowej.

Ostatnio mieszkaniec Dolnego Śląska oferował 2 kg masła za 80 złotych. Była to bardzo dobra oferta, gdyż w Nowym Targu za 8 sztuk domowej osełki trzeba zapłacić już 96 złotych. Jest też tańsza opcja z Poronina, która wynosi 30 zł za kilogram. Można też kupować pojedyncze sztuki. Rolniczka z Pomorza oferuje 250-gramową kostkę masła za 11 złotych. Pod Warszawą jest już drożej, bo trzeba zapłacić 14 złotych za 200 gram - czytamy na fakt.pl.

Jak się robi domowe masło?

By je zrobić potrzeba 500 ml schłodzonej śmietany 30 proc., odrobinę soli i szklankę zimnej wody. Masę na masło miksuje się na najwyższych obrotach przez ok. 15 minut. Powstaje wówczas maślanka, którą trzeba przesączyć przez sitko. Powstałe grudki masła trzeba połączyć w kulę, włożyć do wody i wyrabiać jak ciasto. Potem po kilku minutach wylać wodę i dolać nowej, zimnej, kontynuując wyrabianie. Gotowe masło owija się folią aluminiową, formułuje w kostkę i chowa do lodówki. Waga takiego masła powinna oscylować w granicach 150 gramów.

Cena masła poszybowała w górę

Szacuje się, że masło w Polsce podrożało od początku roku o ok. 30 procent. Średnio trzeba było zapłacić za nie niecałe 7 złotych. Teraz w sklepach cena wzrosła do 9,11 zł - wynika z badania ekspertów aplikacji PanParagon.

Źródło artykułu: o2pl

Wybrane dla Ciebie

Jak wybrać odpowiedni fundament pod dom? Jaki jest koszt?
Jak wybrać odpowiedni fundament pod dom? Jaki jest koszt?
Ile kosztuje przejazd autostradą A2? Za nami kolejne podwyżki
Ile kosztuje przejazd autostradą A2? Za nami kolejne podwyżki
Z czego składają się koszty procesu sądowego?
Z czego składają się koszty procesu sądowego?
3807 zł na start. Tyle zarabiają urzędnicy w Toruniu.
3807 zł na start. Tyle zarabiają urzędnicy w Toruniu.
Podatek od prezentów na komunię? Coraz więcej donosów do Urzędu Skarbowego
Podatek od prezentów na komunię? Coraz więcej donosów do Urzędu Skarbowego
Ceny owoców i warzyw gwałtownie wzrosną? Rolnicy alarmują
Ceny owoców i warzyw gwałtownie wzrosną? Rolnicy alarmują
Polacy inwestują w hiszpańskie nieruchomości. Biją rekordy
Polacy inwestują w hiszpańskie nieruchomości. Biją rekordy
Co oznacza odrzucenie spadku i jakie są jego konsekwencje?
Co oznacza odrzucenie spadku i jakie są jego konsekwencje?
Zachowek to istotny element prawa spadkowego. Jak z niego skorzystać?
Zachowek to istotny element prawa spadkowego. Jak z niego skorzystać?
Renta chorobowa - kto może ją otrzymać i jakie są warunki?
Renta chorobowa - kto może ją otrzymać i jakie są warunki?
Złamanie ciszy wyborczej w Polsce. Do miliona złotych kary
Złamanie ciszy wyborczej w Polsce. Do miliona złotych kary
Ministerstwo ogłasza dofinansowanie. Rusza nabór wniosków. Pula środków to 30 mln
Ministerstwo ogłasza dofinansowanie. Rusza nabór wniosków. Pula środków to 30 mln