Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Jakub Artych
Jakub Artych | 

Zmiany w niedzielach handlowych. Już od 1 lutego

19

1 lutego wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące handlu, które wprowadzają istotne zmiany dla klientów i pracowników. Najważniejsze z nich to ustanowienie 24 grudnia dniem wolnym od pracy oraz dodanie trzeciej handlowej niedzieli w grudniu.

Zmiany w niedzielach handlowych. Już od 1 lutego
Zmiany w niedzielach handlowych. Już od 1 lutego (Getty Images)

Ustawa, która zaczyna obowiązywać od 1 lutego, wprowadza wolną Wigilię. Od tego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym od pracy. To jednak nie jedyna zmiana w przepisach dotyczących handlu.

Jak podaje "Fakt", nowe regulacje przewidują, że w grudniu będą trzy niedziele handlowe zamiast dotychczasowych dwóch. W tym roku sklepy będą otwarte 7, 14 i 21 grudnia. To znacząca zmiana zarówno dla kupujących, jak i pracowników handlu.

Związki zawodowe wyraziły sprzeciw wobec dodatkowej niedzieli handlowej. Jak wskazują, okres przed Bożym Narodzeniem jest już jednym z najtrudniejszych dla pracowników handlu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tylko u nas! Joanna Opozda o nowej roli, macierzyństwie i sprawach sądowych.
Pracowników handlu potraktowano jak ludzi gorszego sortu, jak ludzi, którzy muszą odpracować wolną Wigilię. To jest naprawdę bardzo nieetyczne i pokazuje, jak działa lobby międzynarodowych sieci handlowych i jak ich potencjalny zysk wpływa na polityków - mówił "Faktowi" Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność".

Zmiany w niedzielach handlowych. Jest ważny zapis

W ustawie wprowadzono jednak "bezpiecznik", który zakłada, że osoby zatrudnione w handlu mogą mieć w grudniu tylko dwie pracujące niedziele, tak jak dotychczas. Związkowcy obawiają się jednak, że pracodawcy mogą nie przestrzegać tych regulacji.

Prezydent Andrzej Duda skierował przepisy dotyczące wprowadzenia trzech handlowych niedziel w grudniu do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. Oznacza to, że wejdą one w życie, ale zostaną poddane ocenie sędziów TK w późniejszym terminie.

Związki zawodowe obawiają się, że wprowadzone zmiany to dopiero początek. W Sejmie znajduje się projekt ustawy przygotowany przez Polskę 2050, który zakłada wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w każdym miesiącu. Za pracę w taką niedzielę przysługiwałoby wyższe wynagrodzenie.

Przypomnijmy, że ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje w: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz od 2025 r. w trzy kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Zakupy 19 kwietnia? Dino ogłasza. "2+2 gratis"
Ubezpieczenie OC to mus dla każdego kierowcy. Dlaczego jest tak ważne?
Umowa deweloperska to klucz do bezpiecznego zakupu mieszkania
Opłaty na autostradzie A1 powróciły - ile zapłacimy za przejazd?
"Każdy robi wszystko". Zapowiadają strajk, narzekają na warunki pracy
Japonia. Kierowca autobusu oszukał pasażerów na 6 euro. Stracił odprawę emerytalną
Cła Trumpa. Tysiące Polaków straci pracę? Ekspert wskazuje branże
Nowy system opłat dla turystów w Wenecji. Kary nawet do 300 euro
Ile zarabiają pracownicy Biedronki i Lidla? Wypłynęły dane
Poszli do Lidla w Polsce i w Niemczech. Te produkty kupimy u nas drożej
Kim jest doradca podatkowy i jaki jest koszt jego usług?
Nie Lidl i nie Biedronka. Gdzie najtaniej za wielkanocny koszyk?
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić